Champagne i Frankrike er utsatt for vårfrost, og de senere årene har også temperaturen økt noe som gjør produksjon av champagne mer krevende. Begrenset produksjon og fantastisk markedsføring har medført at bobler fra Champagne ofte er relativt stive på pris. Musserende vin produseres imidlertid over hele verden – og det er mange spennende alternativer til Champagne, eller de mest kjente områdene for produksjon av musserende vin for den saks skyld. Spørsmålet er om de står opp mot de etablerte.
Styret har denne gangen testet musserende vin fra alle andre steder enn de klassiske områdene (Frankrike, Italia, Spania og Tyskland). Selv England har vi utelukket i denne testen. Med Norge som utgangspunkt har vi reist verden rundt og testet musserende vin fra Romania og Moldova i øst, Sverige, Luxemburg og Belgia i Europa til Sør-Afrika, på vei til Australia på den andre siden av jordkloden, og via Chile opp til California og Canada. Konklusjonen er at det lønner seg å øve. Med alle de begrensninger som ligger i utvalget, kom Sør-Afrika klart best ut i test. Og aller best ut kom Graham Beck Blanc de Blancs. Og sammen med Graham troner Chant d’Éole Brut Blanc de Blancs fra Luxemburg på toppen av kategorien «beste kjøp». Kveldens overraskelse var Villiera Demi Sec. Med hele 45 gram sukker var smakspanelet overrasket over hvor frisk og tiltalende vinen fremsto. Denne tror vi vil passe til ost eller rett og slett som et lite glass alene til dessert.
Graham Beck Blanc de Blancs 2015
Produsent: Graham Beck Wines
Sør-Afrika, Western Cape
Chardonnay 100%
Vmp.nr: 5423701
Importør: Vinetum
Pris kr. 269,-
Gylden farge. Dufter deilig av epler, sitrus, aprikos, fersken, kjeks, gjær og smørmalt. Skummer nydelig i munnen. God balanse av syre og frukt gir en lang frisk ettersmak av gode epler.
88 poeng
Chant d’Éole Brut Blanc de Blancs NV
Produsent: 13889701
Belgia
Pinot Blanc 2%, Chardonnay 98%
Vmp.nr: 13889701
Importør: AMKA
Pris kr. 380,-
Lys gyllen vin med tiltalende duft av varme, modne sitrusfrukter, eple og autolyse. God munnfølelse av moden frukt som balanseres av godt syrenivå og gir en behagelig ettersmak.
85 poeng
Villiera Demi Sec NV
Produsent: 13872301
Sør Afrika
Chardonnay 80%, Pinot Noir 20%
Vmp.nr: 13872301
Importør: Wine 4You
Pris kr. 171,-
Flott gulfarge. Dufter av grapefrukt, sitrusfrukter, eple, voks, honning, med hint av autolyse. God syre som balanserer mye sødme som gir god munnfølelse.
85 poeng
Bernard-Massard Cuvée de L´Ecusson Brut NV
Produsent: Bernard-Massard
Luxemburg, Øvrige
Chardonnay 40%, Pinot Blanc 35%, Pinot Noir 15%, Riesling 10%
Vmp.nr: 4909801
Importør: Vinetum
Pris kr. 217,-
Lys strågul med små, fine bobler. Tiltalende duft av søte epler, sitrus, aprikos og autolyse. Frukt og syre balanser fint i ettersmaken.
84 poeng
Carastelec Carassia Blanc de Blancs 2017
Produsent: Carastelec Winery
Romania, Øvrige
Chardonnay 100%
Vmp.nr: 12451601
Importør: Aparte Vin AS
Pris kr. 277,-
Strågul med små bobler. Dufter av eple, sitrus, strå og har et hint av honning. Frisk smak av syrlige epler og sitrus. Smaken av Granny Smith-epler sitter godt i munnen.
84 poeng
Luís Pato Informal 2015
Produsent: Luís Pato
Portugal, Øvrige
Baga 100%
Vmp.nr: 1252501
Importør: Signature Wines
Pris kr. 200,-
Kveldens eneste rosé. Bringbærdropsfargen går igjen på lukt og smak. På duft finner vi også rips og sitrus. Frisk og syrlig med gode røde bær og hint av grapefrukt på ettersmak.
83 poeng
Birichino Pétulant Naturel Malvasia Bianca 2020
Produsent: Birichino
USA, California
Malvasia 100%
Vmp.nr: 3957401
Importør: Signature Wines
Pris kr. 300,-
Gulgrønn farge som oser av blomster. Appelsinblomst, hylleblomst, mandarin og aprikos. Vinen er mer dempet på smak og har et tydeligere preg av grapefrukt i finishen.
83 poeng
Purcari Cuvee de Purcari Alb Extra Brut 2017
Produsent: Vinaria Purcari S.R.L.
Republikken Moldova, Øvrige
Chardonnay 60%, Pinot Blanc 30%, Pinot Noir 10%
Vmp.nr: 12451401
Importør: Aparte Vin AS
Pris kr. 318,-
Fin sitrongul farge. Dempet, behagelig duft av epler, sitrus, og smørmalt. Frisk og syrlig smak der sitrus dominerer over epler.
82 poeng
Jansz Tasmania Premium Cuvée NV
Produsent: Jansz Tasmania
Australia, South E. Australia
Chardonnay 63%, Pinot Noir 37%
Vmp.nr: 6680401
Importør: Vinarius
Pris kr. 245,-
Gylden gul. Dufter av bakte frukter (eple og ananas) og honning. Frisk smak med syre som balanserer moden frukt og gir en fruktdrevet ettersmak.
80 poeng
A by Arras NV
Produsent: House of Arras Bay
Australia, Tasmania
Chardonnay 40%, Pinot Meunier 10%, Pinot Noir 50%
Vmp.nr: 13489801
Importør: Best Cellars
Pris kr. 240,-
Gylden farge. På duft finner vi bakt eple, sitrus, honning. Fin balanse mellom frukt og syre med et lett bitt i ettersmaken.
80 poeng
Trius Brut NV
Produsent: Trius Winery
Canada, Ontario
Chardonnay 70%, Pinot Noir 30%
Vmp.nr: 12595001
Importør: Best Cellars
Pris kr. 250,-
Strågul. Litt dempet duft med hint av steinfrukter. Smak av eple, aprikos og ananas. Frisk grapefrukt på ettersmak.
80 poeng
Luis Pato Maria Gomes Bruto 2014
Produsent: Luís Pato
Portugal, Beiras
Maria Gomes 95%
Vmp.nr: 4910401
Importør: Signature Wines
Pris kr. 180,-
Lys strågul. På duft finner vi rosevann, nellik og kanel, med et hint av noe balsamisk. Kort, parfymert ettersmak av eple og grapefrukt.
79 poeng
Celebration Brut Cuvée NV
Produsent: Pacific Vintners Pty Ltd
Australia, South Australia
Chardonnay 71%, Pinot Meunier 2%, Pinot Noir 27%
Vmp.nr: 13196301
Importør: Nordic wine, beer & spirits
Pris kr. 100,-
Gylden farge. Litt lukket på duft, men hint av sitrus, eple og banan og tydelig sitrus på smak. Kort, syrlig finish.
78 poeng
Montes Sparkling Angel Brut NV
Produsent: Montes
Chile, Øvrige
Chardonnay 30%, Pinot Noir 70%
Vmp.nr: 7755701
Importør: Vinetum
Pris kr. 267,-
Gylden farge med hint av oransje. Dufter av sitrus, hylleblomst og et hint av petroleum. Frisk finish med et lett bitt av grapefrukt.
78 poeng
Skepparps Grand Prix Solaris Brut 2018
Produsent: Skepparps Vingård
Sverige, Skåne
Solaris 100%
Vmp.nr: 13348401
Importør: Champagneinvest
Pris kr. 397,-
Strågul farge. Umiddelbar duft av fersk motorolje og noe gummiaktig, med et hint av overmoden brie. På smak finner vi eplesorbet og pæregodis.
74 poeng