Et eksotisk alternativ til Sauvignon Blanc. Foto: Vinmonopolet.no

Furmintens dag – si JA til å prøve noe nytt!

Del på Facebook

1. februar var det den internasjonale Furmint-dagen. Ikke hørt om druen Furmint? Det er ikke så rart, for den er ikke blant de klassiske druene, men det er den mest eksporterte druen fra Ungarn og aller mest kjent er druen for den søte dessertvinen Tokaji. Men. Det lages også en deilig tørr, frisk hvitvin på denne druen. 

Et eksotisk alternativ til Sauvignon Blanc. Foto: Vinmonopolet.no

Druen skyter tidlig knopper og modner sent, og dette er nøkkelen til at disse vinene ofte utvikler aromakompleksitet. Vin laget på denne druen kan ha forbausende lang holdbarhet.

For å feire Furmintens dag har vi smakt Dry Tokaj fra Bodrog Bormühely. Rikelig smak av sitrus, aprikos og fersken, et hint av pære. Lang, frisk og tørr avslutning. Et eksotisk alternativ til Sauvignon Blanc. Og masse vin for pengene. Vinen, som er tilsendt av Nordic Wine, Beer and Spirits, koster 150 kroner på Vinmonopolet.

11116001
Bodrog Dry Tokaj 2019
Ungarn, Tokaj
Kr 150,00