Gården Gut Hermannsberg ligger flott til i skråningen ned mot elven Nahe og Oberhausen. Foto: Produsenten

Gut Hermannsberg Vom Vulkan Riesling 2021

Vinene fra Gut Hermannsberg har alltid holdt en spesielt god kvalitet. Vom Vulkan er intet unntak og passer i tillegg til mange sjømatretter eller til å nippe til alene, avkjølt en ettermiddag på terrassen.

Del på Facebook

Jørn Broll

Jørn Broll

Filmfotografen Jørn Broll har drevet matbloggen MatogVinnett siden 2007.

Fra 1901 og frem til 1998 var Gut Hermannsberg, eller «Staatliche Weinbaudomäne Niederhausen Schlossböckelheim» som det den gang het, under statlig eie. Den aller første årgangen som er produsert her kom i 1907. I 1998 ble gården privatisert men i 2009 ble eiendommen igjen solgt til de nåværende eierne; Dr. Christine Dinse og Jens Reidel. Jens Reidel er egentlig en bankmann som har investert i eiendommen, men han vokste opp her og har en spesiell forkjærlighet til stedet. Tidligere eier dyrket alt fra Pinot og Merlot til Riesling etc, men da Jens Reidel overtok i 2009 replantet han alt til Riesling og Pinot Blanck, noe som passet markene her bedre.

Gården ligger flott til i skråningen ned mot elven Nahe og Oberhausen, hovedhusene og produksjonslokalene omkranses av 26 av de totalt 30 hektar vinmarker de eier. 90% av produksjonen er av Riesling druer, 10% er Pinot Blanck. De produserer kun vin på egne druer og av de 6 vinmarkene de eier er alle Grosses Gewächs (GG). De lager hele 22 forskjellige viner og totalproduksjonen er på 160-180 000 flasker per år.

Karsten Peter, som har vært vinmaker på gården helt siden 2009 og har siden da vært en pådriver av den gode kvaliteten på Gut Hermannsberg. Han ble da også kåret til årets vinmaker i 2016. Men i 2020 tok han over familiegården og startet sin egen produksjon.

Fakta

  • de eldste vinrankene er 70 år gamle
  • beste årganger er 2008, 2009, 2010, 2015, 2019
  • 2013 er første årgang for sparkling
  • 2015 årgangen blir den første med 2 år på bunnfall
  • etter koppergruvene ble lagt ned ble vinmarkene bygd opp av straffanger

Vinifikasjon

Druene håndplukkes i Grosse Lage markene Schlossböckelheimer Kupfergrube hvor vinstokkene er mellom 10 og 30 år gamle. Etter en kort masserasjon gjæres de spontant, dels i eikefat og i rustfrie ståltanker. Vinen modnes på bunnfall frem til tapping om våren.

Gut Hermannsberg Vom Vulkan Riesling 2021 (7325001)

Vom Vulkan er en leskende, vibrerende, frisk, klar og intens vin som har et godt syrebilde og en underliggende fyldig frukt av kiwi, grønne epler og krydder som behager og lokker. Luft gjerne vinen i en time eller to, temperer den til 10℃ og drikk gjerne til røkt hyse, nam! Vinen drikker bra nå, men vil ha godt av å modnes et par år.

Kr. 339.00