Jadot viser muskler

Del på Facebook

Lenge etter hvert slipp, og lenge etter at alle som bor litt for langt unna et av spesialpolene, og da særlig Aker Bryggepolet har slikket sine sår, undres jeg over hvor mye snadder som blir liggende igjen. De store negocene er der det ligger igjen mest vin vanligvis. Men de leverer også mest. Det er kanskje ikke flere av hver vin, men det er flere varelinjer. Og prisene, jo, de er ofte i det minste noe hyggeligere enn der folk overnatter for å skaffe seg noen flasker. Ja, overnatter. Ute, på asfalten. Jeg har kjørt tur retur til både Stockholm og København på én dag for å kjøpe meg noen flasker med vin. Jeg har flydd til New York, London, Helsinki, Stockholm og København bare for å smake vin. Men jeg sover ikke ute en natt i Oslo for det. Ikke én natt, i alle fall ikke en uke.

De som gjør det skal ha de største trofeene, de vinene som er så kostbare at de egentlig har blitt helt irrelevante. Hele Burgund sliter egentlig med pris om dagen. Skal du ha en gjennomsnitts premier cru, eller skal du ha en Pichon Comtesse de Lalande? En av verdens beste viner. Skal du ha en grei Village, eller en Gruaud Larose som garantert banker nærmest enhver Village i støvlene kvalitetsmessig? En Bourgogne Rouge eller en Chasse-Spleen? Nok en gang en grell utdanking. Burgund har blitt rikmannssport. Elitistisk har det alltid vært, selv om de prøver å gjemme Maseratien bak en dør som ikke er helt nymalt når man er på besøk. Prøver å late som at firmaet som omsetter for titalls millioner i året fortsatt bare er en liten familiedrevet gård. Men vinene her er så fortryllende at det er helt umulig å la være. Ingen kopierer stilen og selv en jevn og trutt prisstigning på raskt tyve-tredve prosent årlig, så må vi bare ha det. Burgundopiumen er vanskelig å gi slipp på når man har blitt avhengig.

Men hus som Jadot gjør at vi fortsatt kan meske oss. Det er nok herfra til at man får tak i noen flasker. Kanskje ikke alltid fra samme favorittvinmark, men noe Jadot kan man putte i kjelleren hvert år. Og de lagrer. Du verden som disse vinene lagrer. Jadot lagrer faktisk bedre enn mange av de langt mer etterspurte elitevinene som folk sover ute etter. 1970-talls årganger drikker fortsatt fremragende, for et knapt år siden smakte jeg en nydelig 90-talls Beaujolais herfra. Jadot er den største vinmarkseieren i hele Burgund med rundt 230 hektar. Man lager fort 160 forskjellige viner herfra hvert år. Og mange viner finnes i BU, som hele landet har tilgang til. Samtidig er dette huset, spesielt deres røde, noe av det tryggeste man kan putte i kjelleren fra Burgund. Og nettopp det bør man gjerne gjøre. Jadot er ikke like sexy som en del annet i ung alder. Vinene herfra er bygget for lagring, ikke for en ungdommelig flørt.

2014 Jadot Macon Village Grange Magnien

Kr 164,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, some chalk notes nose. Fresh acidity, fruity, apples, lemons, rounded. 84

2015 Jadot Bourgogne Blanc Couvent des Cacobins

Kr 184,90
Pale lemon yellow. Lemons, fruity, apples and spices nose, some vanilla. Fresh acidity, fruity, fresh, some lemons and apples, good length. 85

2015 Jadot Petit Chablis

Kr 199,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, some citrus, touch of smoke. Fresh acidity, fresh, fruity, apples, lemons, some spices. 85

2015 Jadot Chablis

Kr 209,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, some spices, light smoky touch nose. Fresh acidity, minerals, flint, smoky notes and rounded creamy touch on the palate. 86

2014 Jadot Chablis 1er Cru Fourchaume

Kr 405,-
Pale lemon yellow. Apples, minerals, focused, plaster, detailed, some smoky notes nose. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, plaster, detailed, focused, oysters finish, long. 92

2014 Jadot Chablis Grand Cru Preuses

Kr 579,-
Pale lemon yellow. Apples, minerals, citrus, detailed, floral notes, tight nose. Fresh acidity, fresh, fruity, detailed, some spices, lemons, apples, minerals, smoky notes, long. 94-95

2014 Jadot Saint-Romain

Kr kommer i mars
Pale lemon yellow. Apples, lemons, fruity, some minerals nose. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded, apples and some yellow fruits. 86

2014 Jadot Saint-Aubin

Kr 349,-
60% Premier Cru. Pale lemon yellow. Apples, lemons, some vanilla, spices, yellow fruits touch nose. Fresh acidity, fresh, fruity, apples, lemons and spices, detailed, smoky, playful, long. 90

2014 Jadot Chassagne-Montrachet

Kr Kun Horeca
Pale lemon yellow. Apples, minerals, fruity, some pears and citrus nose. Fresh acidity, fresh, fruity, detailed, apples and yellow fruits, rounded, good length. 88

2014 Jadot Puligny-Montrachet

Kr 525,-
Pale lemon yellow. Apples, lemons, smoky notes, spices nose. Fresh acidity, fruity, fresh, apples, lemons, minerals, citrus, elegant and lively, good length. 89

2014 Jadot Chassagne-Montrachet 1er Cru Morgeot Duc de la Magenta Clos de la Chapelle XX

Kr 589,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, smoky notes, spices, vanilla, detailed, seems less woody than a few years back. Fresh acidity, ripe, fresh, apples, lemons and spices, detailed, fresh and lively, lemons. Long. 94

2013 Jadot Puligny-Montrachet 1er Cru La Garenne

Kr 559,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, fruity, minerals, flinty and lemony nose, vanilla and spices. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, apples, spices, lemons, long and smoky finish. 93

2014 Jadot Beaujoilais-Village

Kr 154,90
Bright ruby. Red berries, some minerals and raspberries nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries and spices. 84

2011 Jadot Château des Jacques Moulin a Vent

Kr 224,90
Ruby. Dark fruits, some spices, red berries and blackberries nose. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, dark berries, some spices, good length. 87

2013 Jadot Château des Jacques Moulin a Vent Clos de Rochegrés

Kr ca 290,-
Bright ruby. Dark fruits, some spices, coffee, quite rich and deep for Beaujolais. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, red berries and spices, darker fruits, good length. 88

2013 Jadot Resonance

Kr 529,90
Yamhill, Oregon. Ruby. Floral, raspberries, elegant red fruity nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, rounded, elegant, long. 90

2013 Jadot Bourgogne Couvent des Jacobins

Kr 184,90
Bright ruby. Light red berries nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, red berries, lively and lean. 83

2013 Jadot Mercurey

Kr 239,90
Bright ruby. Red berries, fresh, fruity, leaner nose, touch of nettles. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries, leaner. 85

2014 Jadot Santenay Clos de Malte

Kr 299,-
Bright ruby. Red berries, some floral notes, touch of herbs, lighter nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries and spices. 87

2013 Jadot Sauvigny-les-Beaune 1er Cru Clos des Guettes

Kr 399,90
Bright ruby. Red fruits, some spices, tight nose. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, rounded, elegant, some structure behind. Good length. 89

2013 Jadot Beaune 1 er Cru Chouacheaux

Utsolgt
Bright ruby. Red berries, floral notes, scented, fresh, tight nose. Fresh acidity, ripe tannins, structured, red berries, firmer, textured, long. 90

2013 Jadot Beaune 1er Cru Boucherottes

Kr 479,90
Bright ruby. Fruity, some anise, spices, darker fruits nose, tighter. Fresh acidity, ripe tannins, fruity, structured, firm, elegant red fruits, long. 90

2013 Jadot Beaune 1er Cru Clos des Ursules

Kr 619,90
Bright ruby. Red berries, some spices, fruity, elegant nose, even if a bit closed. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries and spices, structured, firm but juicy and refreshing, long. 92

2013 Jadot Clos de Vougeot

Kr 1298,90
Bright ruby. Red berries, some spices, floral, elegant, vanilla notes, detailed. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries and spices, detailed, elegant, playful, intense and long. 93

2007 Jadot Clos de la Roche

Ikke tilgjengelig.
Bright ruby. Red berries, fruity, a bit tight, some anise and floral notes far back, quite tight, faint cherries note. Fresh acidity, ripe tannins, fresh, fruity, red berries, some spices, elegant and detailed, playful but also structured and textured, long. 94