På besøk hos en kjempe

Del på Facebook

Står man i oppe i Wehlener Sonnenuhr eller Graacher Himmelreichvinmarken og skuer utover mot Bernkastel-Kues ser man noen enorme grønne klosser av noen bygg. Alt tilhører ikke Moselland, men det er stort nok. 30-40 millioner flasker produseres hvert år og målet er en stil så lik forrige årgang som mulig fremfor en stil med tydelig årgangsvariasjon eller vinmarkstypisitet. Når en av Mosellands mindre cuveer alene tilsvarer hele produksjonen til Willi Schaefer skjønner man at forholdene her er annerledes.

Samtidig er det hit en importør kommer om de trenger et produkt de kan være trygge på at de kan ha gjennom hele året, noe som ikke går tomt, noe som i et marked som vårt eget er viktig. Polet viser ingen nåde for at for eksempel nevnte Willi Schaefer kanskje bare produserer fem tusen flasker av en Kabinett. Importøren mister sin listeføring på polet om han ikke kan skaffe mer av en vin det ikke lages mer av før en ny årgang er på plass, det kan ta uker og måneder. Vinmonopolet har derfor et system hvor, istedenfor at Schaefer og to eller tre andre vinprodusenter i samme segment kunne delt på en listeføring gjennom året, hvor hver i basis fikk tre eller fire måneder før de må vike plassen slik at vi kunne hatt tre eller fire snertne lekkerbiskener å boltre oss med i løpet av et år, ender vi ofte opp med litt mer «ensfargede» produkter. Polet liker beige.

Moselland har noen tusen vinbønder som høster etter de vilkår Moselland setter. Det kan være familier som eier for lite til at det er lønnsomt, eller mulig å leve av. Det blir stadig færre «weekendbønder», men det blir også stadig flere druebønder, som skaffer seg større vinmarker hvor de kan drive effektivt. Men de har ingen lyst til å lage vin, jobbe i en vinkjeller, drive med markedsføring med mere. Moselland er kooperativet for alle disse. Her lages det vin i andre regioner også, men det hele startet i Mosel. Sjelden har jeg sett større tanker, og lengre rekker av dem. På den annen side, befriende å besøke en produsent hvor man er helt åpen på at man lager vin etter kundens ønsker.

Terroir og personlighet kommer langt bak i køen for Mosellands kunder, her dreier det seg om pålitelighet, at produktet alltid er lett gjenkjennelig for den vanlige forbruker som ikke bryr seg om hverken Brauneberger Himmelreich eller Graacher Juffer, om du skjønner hva jeg mener. Kundene til Moselland aner ikke hva en Wolfer Goldgrube er, og ikke bryr de seg heller. Kanskje vet de hva Mosel er, kanskje vet de hva riesling er. Fremfor alt har de mest sannsynlig prøvd vinen før, og liker den. Derfor må den tilfredsstille nettopp de kravene. Den må være gjenkjennbar. Så hva synes da en som er mer vant til årgangsforskjellene på en Wehlener Sonnenuhr fra Joh. Jos. Prüm om vinene til Moselland litt lengre borte i høgget? Under kan du se fulle smaksnotater på vinene som ble smakt.

Vinene er helt greie og drikkbare også for en som meg. Vinene er vellagede i forhold til balanse og smak. Det det virkelig skorter på er personlighet, og det er jo slik det skal være nettopp her, samt konsentrasjon, dybde og ettersmak. Og, viktigst av alt for importøren, de er beige nok for at polet kan ha dem hele året. Og billige. Det skal de ha.

2015 Moselland Niersteiner Grauburgunder
Bright ruby. Light raspberries nose. Fresh acidity, ripe tannins, light, red fruity, easy going. 79

2015 Moselland Rheinhessen 3 Talente Grauer Burgunder
Pale lemon yellow. Light yellow fruity nose. Fresh acidity, fresh, ripe, easy going but clean. 78

2015 Moselland Niersteiner Riesling trocken
Kr 101,90
Pale lemon yellow. Light apples nose, faint touch of peach and minerals. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded. 79

2015 Moselland Riesling Kabinett
Kr 89,90 (2013)
Pale lemon yellow. Light apples nose. Fresh acidity, fresh, light, easy going but well made.78

2014 Moselland Ars Vitis Riesling
Kr 99,90 (2013)
Pale lemon yellow. Apples, fruity, rounded nose, peach touch. Fruity, rounded, sweet, rounded, simple. 77

2015 Moselland Goldschild Saar Riesling trocken
Pale lemon yellow. Apples, touch of yeast and peach nose. Fresh acidity, fruity, fresh, apples, some bitterness, leaner finish. 79

2015 Moselland Riesling Feinherb Steillage
Pale lemon yellow. Apples, some minerals, light tropical fruits notes. Fresh acidity, fresh, fruity, apples, light bitterness, touch of tropical notes. 80

2015 Moselland Goldschild Riesling Feinherb
Pale lemon yellow. Apples, light peach note nose, fresh acidity, fruity, rounded, elegant texture, fresh. 82

2015 Moselland Goldschild Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett trocken
Pale lemon yellow. Apples, some tutti frutti and peach nose. Fresh acidity, fruity, fresh, rounded, apples and peach. 81

2015 Moselland Riesling Spätlese Steillage
Pale lemon yellow. Apples, light peach note, touch of minerals. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded, apples, elegant liveliness. 83

2015 Moselland Goldschild Müdener Funkenberg Riesling Spätlese
Pale lemon yellow. Apples, lemons, fresh and fruity nose. Fresh acidity, soft, fruity, rounded, apples, bit short. 84