Schloss Gobelsburg vertikal

Del på Facebook

Schloss Goebelsburg viste frem en vertikal av Heiligenstein under Vie Vinum i Østerrike og slikt smaker man ikke så ofte.

 

I 1171 får munkene fra Zwettl kloster tildelt vinmark i Heiligenstein og Gaisberg og med det skjønner man at her har det stått vinplanter i lang tid. Schloss Gobelsburg som festning er dokumentert helt tilbake til 1178 og ble på 1500-tallet til slott mer enn festning eller borg, slik som i dag. I 1725 ble slottet bygget helt om og ble med det slik vi kjenner det i dag. Og fra 1786 ble også vinproduksjonen flyttet til slottet etter at den opprinnelige vinkjelleren brant ned. Munkene fra Zwettl drev eiendommen frem til 1995 og eiendommen har vært drevet etter hva vi i dag kaller økologiske prinsipper i all tid. Fra 1996 tok Michael og Eva Moosbrugger over driften.

Heiligenstein kan man tenke seg betyr den hellige steinen men gamle skrivemåter slik som Hellenstein fra 1240 betyr klart eller skarpt som i skarpt lys og kan også bety hvitt som indikerer en vinmark med hvite eller blanke steiner mer enn hellige steiner. Samtidig har vinmarken vært så lenge i klosterets eie at det kanskje er derfor vridningen av navnet gikk mot dagens hellige steiner. 2015 som nå er på polet ble ikke smakt, men koster 399,90. I skrivende stund er ikke Lamm inne men den pleier å være innom i løpet av året og er nok utsolgt for tiden.

 

Først ut var to årganger grüner veltliner fra vinmarken Lamm.

2016 Ried Lamm Grüner Veltliner
Flott grüner som viste friskhet, elegant frukt mot pære og epler, delikat mineralitet med noe mer fylde. Lang finish. 91 poeng.

2015 Ried Lamm Grüner Veltliner
Denne viste mer fylde og tyngde men fortsatt frisk og elegant, også her pærer, epler og en svak hvit peppertone, lang ettersmak. 91

2016 Ried Heiligenstein Riesling
Klokkeklar og purung frukt, elegant tekstur, epler, mineraler og noe pære, fin mineralsk undertone, lang finish. 93

2012 Ried Heiligenstein Riesling
Klokkeklar, epler, tydeligere mineraler, kjølig og forfriskende, nesten krydret preg mot flint og pepper, utrolig lang finish. 95

2010 Ried Heiligenstein Riesling
Epler, pære, frisk og fruktig med noe utvikling og snev av gule epler og overmodne pærer. Noe mer subtil mineralitet og syren er leken men noe mer integrert enn i 2012, lang finish. 94

2008 Ried Heiligenstein Riesling
Mot gullgul farge, epler, pære, snev av nøtter og en svak touch av petroleum langt bak, elegant og avrundet tekstur, drikker veldig godt nå men ikke noe hastverk. 92

1998 Ried Heiligenstein Riesling
Gyllen farge, epler, noe nøtter, svakt petroleum og pære toner. Elegant mineralitet, nyansert og forfriskende, lang finish. Herlig modning men har minst ti-femten år å gå på. 94