Sommer og sol med ferieviner – Fiesta hasta la Vista!

Del på Facebook

På turer til feriesteder er det alltid greit å teste lokale viner tenker nå jeg. De er ofte bedre enn man aner, og man finner det ikke ut før man tester dem. I tillegg har de gjerne en kobling med den type mat man serverer på stedet. Dette fører til at man finner en fin kombinasjon. Kanskje det er derfor en del viner smaker bedre i «Syden» enn når vi har tatt med noen flasker hjem og tester dem på terrassen i en temperatur som ligger 10-15 grader lavere enn da det var «verdens beste vin».

Hva er da mer naturlig enn å klaske til med denne Proseccoen etter en rundvandring i Venezia. Her er det ferie, glam; gull og glitter og showoff over en lav sko og humøret må jo bare bli bedre etter et glass eller to av denne. La praten gå og vær så opptatt av vinen for en gangs skyld.

Bottega Gold
Produsent: Dist. Bottega
Italia, Prosecco
100% Glera
Kr. 225,-
Art. nr. 9793701

Lys gul. Pene små bobler.
Dufter av pære og søte epler.
Relativt tørr, enkel og likefrem.
Testet på kjøkkenet hjemme, men hadde nok smakt bedre på en cafe i Italia, men gir en deilig feriefølelse.

81 poeng
Ferieterningkast 5

 

Hva er vel sommerens måltider og møter med venner uten et glass med noe godt av lokale viner. I Barcelona er det bare «meter» ut til området for Cava og denne flasken med sitt noe Gaudi-inspirerte design bringer deg kanskje direkte til en litt ubehagelig, men godt plassert stol i gamlebyen i Barcelona. Her er det perfekt å sitte å kikke på folk mens ettermiddagen formelig sklir forbi og Cavaen sildrer inn sammen med litt skinke og noen oliven.

Cava Barcelona Cuvée 1872
Produsent: Codorníu
Spania, Cava
Druer: Macabeo 50%, Parellada 25%, Xarel·lo 25%
Kr. 160,-
Art. nr. 2882401

Klar, lett gul med fine små bobler.
Pen touch av brød og bakst. Litt eple og strå.
Tørr, pen vin med liten bitterhet, nøttete finish.
Middels lang og passe fyldig. Deilig vin til til skinke og nøtter.

84 poeng
Ferieterningkast 6

 

Forflytter man seg sydover til Andalucia; Malaga og Marbella, bør man unne seg et godt glass sherry til noen salte mandler, litt skinke, ost eller annet snadder som tilbys. Pass bare på at det er tørre og kalde saker dere fortærer. Morsomt med denne er at den er eid av en Nordmann.

Fernando de Castilla Fino
Produsent: Bod. Rey Fernando de Castilla
Spania, Andalucia, Øvrige
Drue: Palomino 100%
Kr. 180,-
Art. nr. 4224501

Lys og gylden.
Lukter nøtter og litt mandler.
Tørr, flott fylde. Syrlig og pen vin
Lang ettersmak, herlig balanse og lengde.
Kan det bli bedre til aperitif? Neppe. Bestill salte mandler, Serrano og annet digg!

90 poeng
Ferieterningkast 4

 

Når man først har fått i seg litt Sherry til snacks og sitter der og lurer på hva som kommer nå? Da er det lett å gli inn i en liten middag med fisk, skalldyr eller kanskje noen gode grønnsaker. Man vil fortsatt ha noe leskende i glasset. I åsene og fjellene over og innover i landet fra Malaga synker temperaturen og det blir ikke så gærne viner ut av det.

Denne kunne sitte godt til de nevnte rettene, eller bare alene.

Verticales La Raspa, Moscatel y Doradilla 2019
Produsent: Viñedos Verticales
Spania, Andalucia, Sierras de Málaga
Drue: Doradilla 25%, Muscat of Alexandria 75%
Kr. 200,-
Art. nr. 12663401

Lys og klar, pen gulfarge.
Dufter av moden, «mørk» gul frukt, kanskje med et litt nøttete preg.
Pen fylde og friskhet. Fin syre og et deilig bitterpreg mot mat.
Lang og ganske balansert

86 poeng
Ferieterningskast 5

 

Hvitvin hører til de grillede fiskene du savner fra restauranter langs middelshavets strender; sjøabbor, sardiner, kanskje noen gambas. Hva vet jeg; bare det er litt svidd i kantene og kommer med sitron! Her har de deilige hvite viner i hele Middelhavsområdet; Campania, Sardinia og i Spania

Vermentino di Gallura Serenata
Produsent: Silvio Carta
Italia, Sardinia, Vermentino di Sardegna
Drue: Vermentino 100%
Kr. 195,-
Art. nr. 10791501

Pen, gul farge.
Lukter gul frukt, modne epler og plomme.
Lett anslag av frukt med litt svak sødme, med en bitterhet i ettersmaken.
Ikke helt i balanse. Men kunne kanskje funnet sin plass i verden med 23C i skyggen og grillet fisk.

84 poeng
Ferieterningkast 4

 

Fiano dei Avellino 2015
Produsent: Feudi di San Gregorio
Italia, Campania, Fiano di Avellino
Drue: Fiano 100%
Kr. 200,-
Art. nr. 3310801

Pen, klar gylden gul vin.
Litt sitron, og eple.
Rund, sødmefyllt frukt uten å bli søt. Med pen balansere
Flott matvin som kan matche både grillet og kremet fisk.

88 poeng
Ferieterningkast 5

 

Det hender jo at man spiser kjøtt og det gjør jo vi nordmenn litt for ofte i «Syden». På Majjårka lager de faktisk deilig rødvin som det ikke er grunn til å skygge unna. Dette er et flott vinhus som lager viner med navn som er lette å kjenne igjen. 12 Volts, 4 kilos for eksempel. Sett deg ned. Ta et glass. Bestill en biff. Del med venner.

12 Volts
Produsent D.G. Viticultors S.L.
Spania, Balearene, Mallorca
Drue: Merlot 10%, Syrah 20%, Callet 60%, Cabernet Sauvignon 10%
Kr. 259,-
Art. nr. 12119101

Lys, pen, rødfiolett farge.
Søt, ung, men moden rødbærsfrukt på nesen. Litt jordbær og morell.
Lett og leskende følelse i munnen. Middels lang, pen balanse.
Deilig til en enkelt grillet kylling tenker jeg (og de er jo gode i «Syden»), eller som en lett, lettere avkjølt rødvin til en tyngre kjøttrett.

85 poeng
Ferieterningkast 5