Sommereng, foto Dreamstime.com.

Sommeren er ikke over

Del på Facebook

Denne sommeren startet tidlig og bare varer og varer. Nå er vi inne i september og temperaturen og været er upåklagelig. Nå må vi bare nyte de disse gode dagene med gode sommerretter og deilige viner som har tydelig karakter. Ingen ting er som en sommer som strekker seg utover og inn i høsten.

Vi har plukket ut noen gode viner som ikke er alt for dyre og som vi tror kan passe godt til denne årstiden. Butikkene bugner nå av ferske norske grønnsaker. Være litt generøs nå med grønnsakene og bruk dem sammen med fisk, skalldyr – krabbene er nå på sitt beste, og snart kommer årets lam. Lag noen lette og gode retter med mye grønnsaker – på sensommervis med ikke for kraftige sauser og tilbehør. Da tror vi disse vinene vil fungere godt som ledsager. Damp, stek eller grill grønnsakene, ikke for mye slik at de beholder en litt hard kjerne og de saftige gode smakene. Ha på litt god olivenolje og gjerne et lite dryss salt. Vips så har du de lekreste rettene du kan tenke deg. Bruk grønnsakene sammen med fisk, skalldyr, kylling eller det du liker best. Da kommer du i den gode stemningen.

 

Vi har testet og plukket ut noen viner som vi mener kan passe til disse deilige sensommerdagene.

 

Henry Bourgeois, Petit Bourgeois sauvignon blanc 2017, Bib

Varenr.: 9782806
kr 489,90
83 poeng

 • Lys klar gul
 • Klassisk sauvignon blanc med stikkelsbær og grønne blader på duft
 • Ren og slank syrlig, klokkeklar frukt. Deilig frisk og behagelig
 • Kort i ettersmak, men en god, enkel vin
 • Passer til salater og lette retter med fisk og hvitt kjøtt

 

Sangre de Toro Verdejo 2017

Varenr.: 8244701
kr 129,90
83 poeng

 • Lys, klar gul
 • Pen frukt, saftig karakter og tydelig verdejo karakter
 • Ren og frisk gul frukt med litt kort ettersmak
 • Passer til sensommerretter med skalldyr – gjerne krabber, fisk og paella

 

Henry Bourgeois Sancerre Les Baronnes Rosé 2017

Varenr.: 5599601
kr 214,90
84 poeng

 • Middels lett rosé
 • Lett, svak søtlig frukt
 • Smaksbilde av røde bær og pære med en frisk god syre.
 • Passer som aperitiff og lette sen-sommerretter.

 

Barda Bod. Chacra Barda Pinot Noir 2017

Varenr.: 9965601
kr 199,90
87 poeng

 • Pen klar rød farge
 • Typisk New World pinot noir, med let pepperpreg og modne røde bær, en antydning anis og svak animalskhet
 • Lett, fin klar frukt av saftig rød frukt og røde bær.
 • Pen lengde og balanse i en klokkeklar pinot noir. Litt leken og elegant
 • God allround matvin til lette kjøttretter av lam, svin og okse