Te Mata, godsaker fra New Zealand på novemberslippet

Del på Facebook

Det hender man smaker helt nye ting, og selv om Te Mata er New Zealands eldste vinhus i kontinuerlig drift (siden 1896) kan jeg ikke på stående fot huske å ha smakt vin herfra tidligere.

Coleraine ble opprinnelig laget av en enkeltvinmark med samme navn, oppkalt etter den irske landsbyen grunnleggerens slekt kom fra. Men siden 1989 lages vinen av de beste og eldste vinmarkene Te Mata eier i Havelock Hills. Dette er klassiske Bordeaux blends, 2009 består av 52 cabernet sauvignon, 46 merlot og 5 prosent cabernet franc, 2010 består av 58 cabernet sauvignon, 36 merlot og 6 cabernet franc mens 2011 består av 72 cabernet sauvignon, 22 merlot og 6 cabernet franc. Vinene har fått lengre kjellertid da importøren ønsker å vise hva disse vinene blir, det er 2017 som er dagens årgang i markedet. Prisen er også svært god, 500 til 700,- koster disse årgangene i verdensmarkedet i skrivende stund, så her er det bare å kaste seg over en av, om ikke, New Zealands beste rødvin på bordeauxblend.  Kun 120 til 240 flasker av hver. Disse kan fint drikkes nå, men tyve år på langs bør være uproblematisk.

 

2009 Te Mata Coleraine

Kr 390,-

Rubinrød. Blåbær, cassis, mørk frukt og vanilje på duft, lett parfymert og noe kaffetoner. Frisk syre, modne tanniner, mørke bær, lakris, strukturert og detaljert, lang ettersmak.
93 poeng.

 

2010 Te Mata Coleraine

Kr 390,-

Rubinrød. Blåbær, anise, cassis ag bjørnebær på duft, let herbalt innslag bakenfor. Frisk syre, modne tanniner, krydder, blåbær, lang ettersmak med fint fokus. Ikke spesielt utviklet.
94 poeng

 

2011 Te Mata Coleraine

Kr 360,-

Rubinrød. Mørke frukter, urter, paprika, vanilje og krydder, fremstår endel kjøligere enn de øvrige årgangene. Frisk syre, modne tanniner, mørk frukt, krydder og lakris, detal29jert og tightere, mer struktur samtidig en lekenhet selv med relativt rik frukt. Lang ettersmak.
94 poeng