Denne vinen er lite funn, ganske enkelt.

Del på Facebook

Jørn Broll

Jørn Broll

Filmfotografen Jørn Broll har drevet matbloggen MatogVinnett siden 2007.

Château Couronneau holder til i kommunen Ligueux omtrent 1,5 times kjøretur rett øst for byen Bordeaux og en halvtimes kjøretur vest for Bergerac. Slottet er fra 1500 tallet og ble drevet av familien Cartier i mer enn 300 år.  Da Benedicte og Christophe Piat kjøpte eiendommen i 1994 var slottet nesten i ruiner, men I løpet av 2,5 år renoverte de kjellerne, slottet og replantet alle vinmarkene. Så begynte de å lære å lage vin og noe må de har gjort riktig for de mottok allerede i 1997 sin første gullmedalje for sine viner.

De gjorde ganske tidlig et valg om å dyrke markene uten plantevernmidler og kjemiske produkter, så i 1999 ble driften gjort om til økologisk landbruk og i 2012 biodynamisk, sertifisert av Ecocert og Demeter. De lager totalt 6 viner; Ecuyer de Couronneau, Château Couronneau (rød og hvit), Cuvée Pierre de Cartie, Volte Face og Le Fougueux. Vinmarkene er blant de høyest beliggende i Gironde (180 m.o.h). Mye kalk og kalkleire i jordsmonnet som er ypperlig for Merlot.

I dag produserer Benedicte og Christophe 200 000 flasker med organiske og biodynamiske viner på totalt 40 hektar vinmarker, hvorav 35 hektar består av Merlot, 2 hektar Cabernet, samt 3 hektar med Sauvignon Blanc og Sauvignon Gris.

fakta– 85 % av produksjonen eksporteres til Tyskland, Sveits, USA, Norge og Japan
– vinrankene er i gjennomsnitt 12 år gamle
– gode årganger er 2000, 2003, 2005, 2009, 2010, 2012, 2015 og 2016

 

vinifisering
Druene til denne er laget på 100% Merlot som er høstet både for hånd og maskinelt før de sorteres på vibrerende bord og overført til tanker og avkjøles i 1 uke for en kald pre-fermentering (skånsom utvinning av tanniner, antioksydanter og farge). Vinen fermenteres så naturlig på termostatregulerte, rustfrie, ståltanker hvor temperaturen ikke overstiger 25° C. Malolaktisk gjæring skjer også på stål. Til slutt får den 12 måneder modning på 950 liters franske foudre-eikefat med en blanding av 1, 2 og 3 år gamle fat, samt noen nye.

smaksnotater
Det er en meget flott vin med gode fyldige, balanserte, smaker som ikke blir for tung siden syrligheten i vinen pent balanserer fylden. Smakene av kirsebær og plommer har fin lengde, tanninene er tilstede uten å bite for mye og utgangen er tørr og behagelig. Dette er et av de absolutt bedre kjøpene for prisen (170.-kr)! Vinen drikker bra nå men kan lagres i opptil 8 år!

Drikk den lett avkjølt 14-16º C og drikk gjerne til langtidsstekt hjort eller påskelammet.

Ch. Couronneau Bordeaux Supérieur 2015

Château Couronneau