I anledning den internasjonale Tempranillo-dagen har vi smakt Bodegas Obalos La Encina Crianza. Foto: Bodegas Obalo

Den internasjonale Temperanillo-dagen

Del på Facebook

I år falt den internasjonale Tempranillo-dagen på 11. november, og i den anledning har vi testet Bodegas Obalos La Encina Crianza fra 2017 – en årgang som var preget av en kald vår, men varm sommer som ga en godt moden om enn litt liten avling.

I anledning den internasjonale Tempranillo-dagen har vi smakt Bodegas Obalos La Encina Crianza. Foto: Bodegas Obalo

Vinen har en flott mursteinsrød farge og dufter av mørke bær og krydder. Vi finner også typiske dufter av vinens opphold på eikefat, som vanilje og treverk. Selv om vinen vi smakte var fra 2017 og allerede har noen år på baken oppleves den som fersk og fruktig. Og på tross av hele 14,5 % alkohol, er vinen lett i munnen.

Hvilke Tempranillo-baserte vin er din favoritt – og hva er de typiske kjennetegnene du ser etter når du skal ta en Tempranillo i blindtest?