Joda, våren er kommet. Og vi skyver litt ekstra på den med en Sancerre i glasset. Foto: Geir Salvesen

En fin Sancerre vrikker våren videre

Hva er vel mer vårlig enn noen dråper Sancerre i glasset? Det må være flere dråper av Sancerre i glasset. For her smaker det vår.  

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Geir Salvesen er journalist og reiseleder, og skribent i NVkF. Han var ansvarlig for vinspalten i Aftenposten fra oppstarten i 1990 og i 26 år. Han har skrevet 23 bøker, de fleste om mat og vin.

Ukens viner

  • Bourgeois Sancerre Grande Réserve 2021, Loire, Frankrike
  • Greywacke Wild Sauvignon 2022, Marlborough, New Zealand

Jeg vet ikke om mange druer som har en god del erklærte fiender, men Sauvignon Blanc-druen er nok en av dem. Noen kan ikke fordra når den skjærer over i gress, urter og i eksalterte tilfeller – hankatters skvettinglukt ved dørkarmen.

Men det er jo så mye annet man kan feste seg ved når man får den riktige varianten. F. eks fra Sancerre. Her er det ofte litt konvall og vårblomst på duft, diverse varianter av stikkelsbær og pære, alt i forsiktig innpakket, ikke-fatlagret nybærsfrukt. Joda, det er grønne aromaer også. I dårlige år får vi umodne eplekart og grønne syrer. Andre år vil det grønne preget allikevel komme ut på modenhetssiden. Og det er jo dette som er våren. Det nye og grønnende. Av og til dufter det solbærbuskblader… Rabarbara…. Det er merkelig.

Oversjøiske Sauvignon Blanc-druer kommer i nesten alle tenkelige stiler. Noen har intense tropiske innslag med litchi og hele paletten av den slags smaker. Og så er det noen som gir mer nøytral smak, men allikevel godt med skyv. Slik som Vinmonopol-nyheten i mars Greywacke fra New Zealand. Greywacke er ordet for det spesielle leireaktige jordsmonnet der.

Joda, våren er kommet. Og vi skyver litt ekstra på den med en Sancerre i glasset. Foto: Geir Salvesen

En virkelig interessant variant er denne fra Kevin Judd på Greywacke. Han var med på å lage noen av de sagnomsuste vinene fra Cloudy Bay før han valgte å starte opp for seg selv.

Her har du mulighet for å sammenligne to vinstiler. Og det er jo alltid morsomt.

Joda, våren er kommet. Og vi skyver litt ekstra på den med en Sancerre i glasset. Foto: Geir Salvesen

74301 Bourgeois Sancerre Grande Réserve 2021, Loire, Frankrike. Kr 269,90, Karakter: 5, Poeng: 86

Lys med svakt grønnskjær, forsiktig på duft med pære- og stikkelsbær. Rolig, relativt fyldig, smaksbilde med ren fruktighet. Men Sancerre begynner å bli dyrt, nå. Passer til: Sushi / sashimi, salat, skalldyr, spicy, svinekjøtt, lyst kjøtt, fisk, ost. Basisutvalget.
Just Brands AS

Joda, våren er kommet. Og vi skyver litt ekstra på den med en Sancerre i glasset. Foto: Geir Salvesen

9477901 Greywacke Wild Sauvignon 2022, Marlborough, New Zealand. Kr 259,90, Karakter: 6, Poeng: 87

Edel og fint strukturert Sauvignon med dempet gresspreg, egentlig litt syltet kiwi og sitronskall i smaken med innslag av fersken. God fylde i midtpartiet. En mat-sauvignon. En spesiell leirebunn der gir den spesielle smaken. Passer til: Salat, sushi / sashimi, skalldyr, spekemat, lyst kjøtt, fisk. Basisutvalget.
Fondberg AS