Foto: Jørn Broll

Kremet asparges-risotto

Del på Facebook

Jørn Broll

Jørn Broll

Filmfotografen Jørn Broll har drevet matbloggen MatogVinnett siden 2007.

Jeg har det mye moro med å teste ut nye risotto-kombinasjoner og mange av de blir svært vellykket. Som denne. Vellykket var også vinvalget, både med og uten mat. Inspirasjon til retten er hentet fra: Federicofusca (Instagram)

Kremet asparges-risotto

Dette trenger du

  • 300 g Carnaroli risottoris
  • 2 bunter asparges
  • 3 glass hvitvin
  • 1 dl olivenolje
  • 1 sjalottløk
  • 30 g smør
  • 1/2 gul løk
  • 100 g parmesan
  • Proscuitto

Slik gjør du

Asparges: Kutt opp den gule løken og nedre stilken av aspargesene. Varm olje i en gryte, ha i løk og asparges, krydre med salt og pepper og en øse med vann, kok opp til alt er gjennomstekt/kokt. Mos det hele med en stavmikser til en fin jevning. Sett til siden.

Ha olje i en stekepanne på medium+ varme og stek aspargestoppene til gjennomvarme. Dryss over en klype salt, slå av varmen og la stå til servering.

Risotto: Finkutt sjalottløk og ha i en stekepanne på medium varme med olivenolje og risottorisen, stek i 5 minutter under stadig omrøring til risen er gylden. Ha i 2 glass hvitvin i gryten (og en i kokken), en øse vann/kyllingkraft og asparges-jevningen, rør godt sammen mens det småkoker. Ha i smøret og parmesanen, rør godt og jevnlig til risen er «al dente». Server og anrett med aspargestoppene og noen biter prosciutto.

Vintips

Avondale Anima Chenin Blanc 2020

Vinvalget var Avondale Anima Chenin Blanc 2020 som er tidligere skrevet om. Smaken på risottoen er frisk, fyldig, salt og med litt bitterhet fra aspargesen som blir godt pakket inn av en god fedme fra vinen sammen med en frisk avslutning. En god vin til å nyte alene, men passer også superfint til mat, som denne retten.  Vinen kommer fra Sør Afrika, er økologisk dyrket og har fått litt tid på franske fat, men har ikke tatt skade av det, tvert imot. Med god syrestruktur og fine smaker av fersken og melon, har den en fin balanse i tillegg som gir den mange fine lag av smaker gjennom hele smaksbildet.