Ukens utvalgte – Wolf Blass Gold Label Eden Valley Riesling 2012

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Geir Salvesen er journalist og reiseleder, og skribent i NVkF. Han var ansvarlig for vinspalten i Aftenposten fra oppstarten i 1990 og i 26 år. Han har skrevet 23 bøker, de fleste om mat og vin.

Wolf Blass Gold Label Eden Valley Riesling 2012
VP nr.4716801
Pris:199,90
Drue: 100% Riesling

Lys gyllen med litt grønnskjær. Tørr og mineralsk i nesen, fint balansert tropisk aroma, hint av lime, grønt gress og ung aprikos. Tørr og syrerik i munnen, frisk og fin aroma av mandarin, fersken,
aprikos og mandler. God mineralitet, og en elegant riesling fra «Down Under», med god fruktighet og velbalansert tørrhet.

Wolf Blass ble etablert i 1966 i Barossa Valley, rett utenfor byen Adelaide i South Australia. Det var tyskeren Wolfgang Blass som etablerte vinhuset. Han kom fra Øst-Tyskland i 1961, hadde lite penger og kun en diploma i vinmaking å skilte med. Han hadde sluttet på skolen i tidlig alder, og ble sendt på vinutdanning av sine foreldre, som eneste ultimatum. I 1957 studerte han i Champagne, og i 1959 tok han Master i Ønologi, bare 25 år gammel. Før han satte nesten mot
Australia, studerte han også blending i England. Så Wolfgang Franz Otto Blass var ikke lenger noen læregutt da han ankom Australia som 27 åring. Dette beviste han også noen år senere i 1974, 1975 og 1976, da han tre år på rad vant Jimmy Watson Trophy med sin Black Label. Den
konkurransen er fremdeles ansett som kanskje den største i Australia. Og dette var starten på eksporten og sukessen til Wolf Blass fra Barossa Valley.

Om vinene er verdt prisen? Ja, definitivt!

Marius Odland er vinkelner fra Norsk Sommelier Utdannelse, og redaktør for magasinet Vin&Brennevin. I spalten Ukens Utvalgte gir han sine anbefalinger til gode kjøp, basert på kombinasjonen kvalitet og pris. Les mer om magasinet på www.vinbrennevin.no eller om vinsmakinger på www.vinkurset.no