Vinyl-vin: FinVin-messen

Del på Facebook

Grafikk som viser prinsippene for ØkoNytt-viner Familieeide vinmarker, få tilsetningsstoffer, håndplukka, spontanfermentert, og dyrket i biologisk mangfold i en sirkelflyt.Kan en vin med selvlysende etikett være noe særlig? ØkoNytt smakte ca. 50 viner på FinVin-messen, her er et lite utvalg av de som skilte seg mest ut:

Vin & Brennevin arrangerte en kjempestor messe på Gamle Logen torsdag 10.mars, og ØkoNytt fløy som en liten fugl mellom importørene på speiding etter grønne etiketter. På forhånd hadde jeg blinket meg ut 8 importører som jeg absolutt måtte besøke, men tiden var knapp og folkehavet enormt. Det er garantert noen jeg har gått glipp av, men det er jo aldri lenge til neste messe ? – det beste med vinmessene er dog de interesserte vinklubbmedlemmene som man kommer i hyggelig passiar med («dufta minner om vinyl!»), og her er vinene jeg mimret mest om på toget hjem:

BAP Import, trønderen

10912501
Istine Rosato
Kr 197,90
Øko-sert. 100% Sangiovese fra Toscana, og over 7 gram syre! Angela Fronti lager disse vinene på sin vingård i Chianti. Dufter veldig fint av roser, lett petro og hint av gjær og ferske rips. Veldig fin rosè, akkurat passe saftig og leskende, lett syre og innbydende ripspreg.

 

11185001
Lis Fadis
Lis Fadis Bergul Bianco 2015
Kr 310,40
Øko-sert. Driver øko/bio, lagrer på sement. Blend på S.B., Chardonnay og Friulano. Alle vinene til denne italienske dama har navn etter alver, denne heter Bergul. Dufter utrolig annerledes, banan (!) og urter og varmt krydder. På smak lett glatthet og snikende sødme. Det er et lett sitruspreg der som dempes av den fine, noe tropiske, sødmen, en sart vin som åpner seg sakte, veldig fin konsentrasjon og god munnfølelse. Lis Fadis har også en rødvin, som har knallgod konsentrasjon.

13665801
Exil
Baron di Pauli Exil
Kr 329,40
Ikke-sert. 100% Gewurztraminer. Driver 500 m.o.h i Süd-Tyrol, med 300 års vinhistorie i ryggen, og har en noms-portefølje! Spontanfermentert, ufiltrert, lang lagring på store fat. Dufter så deilig! Veldig aromatisk, av roser, hvite blomster, hint av vanilje. Sødmefull inngang med streif av noe sterkt, glatt og litchi-aktig. Gewurz kan jo assosieres tradisjonelt med noe litt tungt og søtladent, som bare passer til gåselever, denne er ikke slik! Se også etter «Enosi» på neste messe, laget på mer sjelden blend av S.B. og Riesling.

Autentico og Unico

11223901
Gabriëlskloof Magdalena Semillon Sauvignon Blanc
Kr 349,90
Ikke-sert, driver øko. Familiedrevet vingård som er medlem i WWf’s jordbruksprogram og som lager vin uten tilsettingsstoffer. Blend på like deler Semillon og S.B. Dufter nydelig av gul frukt, vaniljekrem, og fyrstikkripe (hint av flint). Glatt og morsom inngang, nesten peprig i munnen, og samtidig nesten kremete. Viskositet. Fyldig og lang ettersmak. Nam! 10mndr på fat.

 

10227601
Averæn Willamette Pinot Noir Oregon 2019
Kr 299,90
Ikke-sert. PN fra Averæn har jeg anmeldt før («Blanding av norrøn mytologi og Dundee»), nå «Oregon» i årgang 2019: Dufter mørke bær, og litt asfalt og urter, hint av vanilje. På smak: nam! Så himla god! Kjølig og konsentrert, nype-aktig og saftig mørkt bærpreg. Sitter lenge, og det holdes oppe av en veldig pen syre og super-salthet! Sånn konsentrert salt letthet, det er vanskelig å beskrive. Juicy! Slafs? Håndplukka, spontanfermentert, 10 mndr på fat.

 

5400601
Ch. Musar Aana 2018
Kr 299,90
Ikke-sert. Blend på Cinsault, Grenache og bittelitt Cab. Sauvignon. Mangelfulle notater på denne godbiten som ble smakt på slutten, men denne fins i VP-basis. Så mørk og saftig! Veldig god sødme og konsentrasjon, noe av det beste jeg har smakt fra Musar tror jeg. Håndplukka, spontan, 2.5 år på sement (!), ufiltrert. Kort og godt slafs.

11683201
A.A. Badenhorst Kelder Steen 2020
Kr 449,90
Ikke-sert. 100% Chenin. Himla bra vin fra ukonvensjonelle Adi. Dufter krutt og gul frukt. Så fyldig på smak! Glatt og lett pitrende, med mørk salthet (i en hvitvin!) og veldig god konsentrasjon. Jeg tenker på konsentrert myse? Her ligger an til spennende matkombinasjoner. Burde vært i basis! Håndplukka, presser hele klaser, spontangjæra.

Wongraven Wines

2252001
Wongraven Senza Compromesso Piemonte Rosato 2020
Kr 186,90
Ikke-sert., men jeg vet Wongraven bruker store andel øko-druer i sine viner. 100% Nebbiolo. Mørk rød farge, dufter søte bringebær og smør. Hverken stram eller bitter på smak, bare nam! Fyldig og god, nydelig saftighet, superfin struktur. Jeg tror denne seilet inn på slafse-lista.

 

1752105
Wongraven Morgenstern Riesling 2019 (NB. Magnum!)
Kr 414,90
Ikke-sert. 100% Riesling. Med en del druer fra Von Winning. Dufter fortreffelig av veldig petro, og gul frukt, aprikos. Konsentrert, moden og fyldig på smak, og passe stram. Lett tindrende. Lett saliverende (syre bare 6 gram). En deilig vin, syns også medlem fra vinklubben «Gledens Druer»!

 

Record Vinimport

13033901
Battenfeld-Spanier Blanc de Blancs Extra Brut 2011
Kr 490,00
Øko-, Bio-sert. 100% Chardonnay, musserende sekt fra Tyskland! Fillern denne er god, tenkte jeg før jeg spyttet. Herlighet med utropstegn. Dufter rista knekkebrød og deilig modne epler, noe spirulina. Utrolig deilig fylde på smak, moden frukt, hint av syrlig aprikos som strammer det opp litt, superfin syre og tette små bobler. Så noms. Så bio. Og så 2011!

13468601
Zellertal Battenfeld-Spanier Zellertal Riesling trocken 2020
Kr 384,80
Ikke-sert. men Battenfeld er ellers sertifisert. Dufter innbydende av gul frukt, vanilje, noe krutt og lun brødskorpe. Urtete men samtidig terte-aktig sødme (bakst?), pen fylde og nydelig syrebalanse. 7 gram syre og bare så nett og fin og tettpakket. Knallvin. Håndplukka, spontanfermentert.

Vinhuset NoFra:

13610601
Szigeti Grüner Veltliner Klassik Extra Brut
Kr 199,90
Ikke-sert. 100% (musserende!) Grüner, en stor overraskelse! Duftet litt syrligsøt frukt, metall/stål, hint av honning. På smak: Deilig! Kraftig og peprig, tette stramme bobler, veldig tett og konsentrert, kjølig frukt med noe aprikos-innslag. Virkelig peprig på tunga. Særegen og knallgod. Vi var flere som ble begeistret for denne.

JP Wines

13591901
Nin-Ortiz Planetes de Nin Garnatxa en Àmfora 2020
Kr 349,80
Ikke-sert. 100% Grenache. En skikkeig gobit fra Priorat. Dufter av mørke bær med lett naturvins-preg, noe volatile syrer der, men helt innafor. Mørk sødme på smak, saftig og lett tørrende midtparti. Saftig og saliverende utgang. Denne var oppkvikkende! Spontangjæra på stål, 8 mndr på amfora.

Nebbiolo Wines

3572101
Giacometto Bruno Canavese Nebbiolo 2013
Kr 263,40
Ikke-sert. 100% Nebbiolo, fra Piemonte. Fattige notater, men minnet meg om Averæn, deilig og kruttsterk, altså det er en mørk saftighet der, deilig, ren, og salt, og vanskelig å beskrive. Nam! Gjenprøves på neste messe.