Champagne trenger ikke nødvendigvis å serveres i trange glass. Litt videre glass, slik som her på Territoriet vinbar i Oslo, gir riktignok litt mindre bobler, men mer smak. Foto: Geir Salvesen

Litt boblefeiring før vi går konk

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Geir Salvesen er journalist og reiseleder, og skribent i NVkF. Han var ansvarlig for vinspalten i Aftenposten fra oppstarten i 1990 og i 26 år. Han har skrevet 23 bøker, de fleste om mat og vin.

Det er noe med det. Å gå ned med flagget til topps. Å la orkesteret spille når isfjellet har hullslått skroget. Her er tre boblevalg før det tøffe 2023-året setter inn.

Ukens viner:

  • Delorme Cremant de Bourgogne Blanc de Noirs Brut 2020, Burgund, Frankrike
  • Laurent-Perrier Rosé 2012, Champagne, Frankrike
  • Bollinger Spécial Cuvée Brut, Champagne, Frankrike

Å vokse opp i en bygd sørpå, før noen fikk penger mellom hendene, der det ikke fantes restauranter, pizza, sushi, fristelser, og der den høyeste lykken var en pølse med potetstappe i den gamle campingvognen som fungerte som pølsebu der den sto utenfor kinoen, gjør at man vet om en tilværelse uten overflod. Der man spiste kjøtt en gang hver 14. dag. Der faren i huset fisket middag, minst en gang i uken, der det ikke var Cola konstant tilgjengelig, men der moder høstet rips og solbær og kokte saft. Og syltetøy. Der matauk var å dra på blåbærtur med hele familien. Det ga syltetøy for en hel vinter. Der man aldri fikk ha mer enn én servelatskive på brødet…

Jeg synes nesten jeg kjenner igjen vibbene fra den gang når vi nå står på kanten av et år som ser ganske så dystert ut. Men – når det skal sies – det gjorde de to foregående også. Men da var det sykdom og pandemi som herjet, ikke dyrtid og krig og atom.

Da har jeg tre alternativer til denne feiringen. Der vi tar den litt ut. Eller ikke. Tre stiler og tre forskjellige uttrykk av boblenes verden. Men laget med vekt på mørke druer, som gir trøkk.

Billig og god musserende

Vil du ha mye smak for minst mulig penger, er det vanskelig å komme utenom denne klassikeren.

Champagne trenger ikke nødvendigvis å serveres i trange glass. Litt videre glass, slik som her på Territoriet vinbar i Oslo, gir riktignok litt mindre bobler, men mer smak. Foto: Geir Salvesen

9099801 Delorme Cremant de Bourgogne Blanc de Noirs Brut 2020
Burgund, Frankrike
188,90 kr (basis)
85 poeng (terningkast 6)

Fortsatt en ypperlig folkeboblevin. Bare mørke druer, ca 80 prosent Pinot Noir og rundt 20 Gamay. En hint av rødskjær i kobberfargen. Ellers: Dette er en smaksrik, rund og opulent musserende med et streif av røde moreller og gule, melne epler på duft og smak. Ca 8 g restsukker gir en noe avrundet smak uten at det blir syrligsurt. Det gjør at den også går til svært mange retter. Passer til: Sushi / sashimi, salat, krydret/asiatisk/spicy, pizza / pasta, skalldyr, spicy, spekemat, svinekjøtt, lyst kjøtt, fisk, grønnsaker, aperitiff, lam og sau. Og i snøfonnen nyttårsaften.
Beverage Partners Norway AS

Før Titanic synker

Når du vil ha det ganske så spesielt.

Champagne trenger ikke nødvendigvis å serveres i trange glass. Litt videre glass, slik som her på Territoriet vinbar i Oslo, gir riktignok litt mindre bobler, men mer smak. Foto: Geir Salvesen

90201 Laurent-Perrier Rosé 2012
Champagne, Frankrike

699,90 kr (bestilling, men en del utsalg i Oslo-området har den i hyllene, sjekk ditt nærmeste)
91 poeng (terningkast 5)

En helt særpreget rosé-champagne med litt lagringspreg. Man legger først og fremst merke til den dype, lakseoransje- mot den røde fargen. Mest mod det røde. Duften er av skogbunn, røde, modne bær. Smaken er modne, røde bær med litt nype. Rik i stilen. Dette er absolutt en matvin som tenderer mot rødvinssjiktet. Unngår man søtt tilbehør, kan den også brukes til ribbe etter nyttår. Passer til: Kraftig aperitiff, svinekjøtt, lam og sau, and.
Robert Prizelius AS

Champagne trenger ikke nødvendigvis å serveres i trange glass. Litt videre glass, slik som her på Territoriet vinbar i Oslo, gir riktignok litt mindre bobler, men mer smak. Foto: Geir Salvesen

 

En slags Krug-kopi med trøkk i

Bollinger slår aldri feil i fest-sammenheng. Her er det smakskrutt og kraft. Og samme fremstillingsmetode som for ultra-berømte Krug: Gjæring på fat.

Champagne trenger ikke nødvendigvis å serveres i trange glass. Litt videre glass, slik som her på Territoriet vinbar i Oslo, gir riktignok litt mindre bobler, men mer smak. Foto: Geir Salvesen

 

87901 Bollinger Spécial Cuvée Brut
Champagne, Frankrike

549,90 kr (basis)
92 poeng (terningkast 6)

Luksus-champagne, med middels prislapp. Tenner på alle smakspluggene. Gul, krydret, smaksrik. Elementer av nøtter og gule frukter. Gjæret på fat, men uten malolaktisk gjæring, noe som gir en spennvidde mellom kraft og friskhet. Her er det mye smakskrutt å hente. Også lagret på fat. Mest Pinot Noir i denne med over 60 prosent, Chardonnay 25 og Pinot Meunier 15. 9 gram sukker. Passer til: Sushi / sashimi, pizza / pasta, spekemat, lam, svinekjøtt, lyst kjøtt, fisk, aperitiff.
Haugen-Gruppen AS