Enkelt, men smågenialt. Litt eplesmak gir også etterlengtet friskhet i en lagret, fatpreget akevitt. Foto: Geir Salvesen

En virkelig eplekjekk akevitt

Del på Facebook

Geir Salvesen

Geir Salvesen

Geir Salvesen er journalist og reiseleder, og skribent i NVkF. Han var ansvarlig for vinspalten i Aftenposten fra oppstarten i 1990 og i 26 år. Han har skrevet 23 bøker, de fleste om mat og vin.

Hva er norskere enn en norsk akevitt? Det må i så fall være en eplekjekk variant med flott friskhet fra denne så norske frukten.

Ukens vin: Egge Gård Akevitt med eple og villkarve 2012

Det er ikke til å komme bort fra at mange som er glad i et vinglass innimellom også tyr til en akevitt, både fordi det passer best til maten og stemningen, og fordi man av og til får lyst på noe som sparker litt mer i munnen. Og som i vintermørket også gir litt mer varme.

Jeg er en av dem. Jeg synes kvaliteten på mange av de norske akevittene er fremragende. I tillegg kan du få dem i så mange forskjellige varianter. Brune, søtaktige, skarpe, fløtete, krydrede. Men sjelden friske og leskende.

Det er her ukens variant kommer inn i bildet, fra den energiske og kunnskapsrike og eksperimenterende Lier-bonden Marius Egge. Egge er en formidabel cider-maker, og lager en utmerket gin, til og med. Og – akevitt. For eksempel hans epleakevitt. En epleduftende, potetopprinnelig skapning som er som spesialdesignet til svineribbe. Det er i hvert fall det han anbefaler den brukt til. Den er laget av epler som virker å være mest av den gule/grønne sorten, og så er det tilsatt villkarve.

Enkelt, men smågenialt. Litt eplesmak gir også etterlengtet friskhet i en lagret, fatpreget akevitt. Foto: Geir Salvesen

Hvordan kom så denne idéen om epleakevitt opp?

– Da vi startet med å tenke på brennevin var det ulogisk å ikke lage noe med eple siden vi først og fremst var en frukt og bærgård. Det var slik idéen kom. Og så så jeg at epler og svinekjøtt har hengt sammen smaksmessig gjennom århundrer. Eplesyrer bygger mange gode smaker mot svinekjøtt, sier Marius Egge.

– Så det er først og fremst ribbe denne er siktet mot?

-Alt med svin. Svinesteik, ribbe…

-Hva med pinnekjøtt?

-Noen har brukt den til pinnekjøtt også og funnet at den passer bra til kålrotstappen også, sier han.

Personlig har jeg prøvd den til lutefisk, og det var også en fin match.

Enkelt, men smågenialt. Litt eplesmak gir også etterlengtet friskhet i en lagret, fatpreget akevitt. Foto: Geir Salvesen

Vinfolket kommer til å høre mye mer fra Egge i årene fremover. Han har plantet mye Pinot Noir og satser på å bli ledende i Norge på vin fra et område som han gjerne kaller Norges Toscana. Lier, altså. I år høstet han 3,5 tonn med druer, hovedsakelig, fra Solaris-varianten, som skal bli til musserende vin. Så langt er han godt fornøyd med resultatet av årets avling som i volum er den største han noen gang har hatt.

Enkelt, men smågenialt. Litt eplesmak gir også etterlengtet friskhet i en lagret, fatpreget akevitt. Foto: Geir Salvesen

168102
Egge Gård Akevitt med eple og villkarve 2012
341,– kr (bestilling)
92 poeng (terningkast 6)

Buskerud, Norge Gylden på farge, duft av modne, gule epler og karvekrydder. Smaken er frisk og balansert, men også med noe honning og karamell. Fatpreg også, men pent integrert. 5 g restsukker pr liter. Superb akevitt. Matfølge er tradisjonell norsk julemat og spesielt svineribbe, men på grunn av friskheten er den også dugelig som kosedrikk. Prisen er for 50 cl.
Egge Gård AS