På tide å hamstre chablis?

Del på Facebook

Natt til 27. april ble det brått kaldt i Chablis. Jeg våknet til at facebook nærmest var fylt opp av bilder av vinmarker med små bål overalt i vinmarkene i Chablis og det så egentlig helt spektakulært ut. Noe ut av en eller annen eventyrfilm. Dette har jo skjedd før, men så vedvarte det. Natt på natt måtte bøndene ut og prøve å beskytte med bål og vanningssystemer som sprayer vann utover. Utrolig nok tåler knoppene kulden bedre om den er innhyllet i is. Problemet var at man var forbi knoppstadiet, skuddene hadde rukket å bli både fem, ti og femten centimeter.

Enkelte vinmarker var alt utradert for å lage noen vin i 2016, og antagelig minimalt i 2017 også. Men selv i vinmarkene som ble beskyttet etter netter med kulde og snø var det fort tyve prosent mindre potensiell avling enn normalt. Så skulle det se ut til at vinmarkene hadde kommet seg igjennom litt bedre enn ventet, en ørliten optimisme begynte så vidt å bre seg, eller i det minste dekke litt over fortvilelsen. Men vår Herre hadde et restlager med ping-pongballer han skulle ha blitt kvitt og istedenfor å finne en eller annen øde skog syntes han at Chablis nok en gang lå lettvint til.

Det kom hagl opp mot golfballer i deler av Chablis, og nye vinmarker ble totalt utslettet for vinproduksjon i denne årgangen. Det finnes bilder med tyve cm med hagl i vinmarkene, bilder av biler som har hagl langt opp på støtfangeren, eller et smug hvor en gravemaskin er halvveis dekket av hagl. Type nesten en meters dybde. Jeg hadde en smaking med en annen chablisprodusent for noen dager siden, som syntes det var deilig å endelig komme seg bort fra «slagmarken» så han kunne tenke på noe annet. Nå har det akkurat vært chablislipp i spesialbutikkene hvor jeg dessverre ikke fikk deltatt på smakingen. Men fortvil ikke, det er kommet godsaker i BU også. Billaud-Simon er en av disse.

NB. Samtlige viner under hadde vært «åpnet» med coravin en ukes tid da jeg smakte vinene. Jeg har ikke fulgt dem denne uken, men jeg føler at vinene mangler ørlite grann toppfrukt og presisjon, gjennom hele flighten, som jeg mistenker har mer med coravin å gjøre enn vinene i seg selv.

2014 Billaud-Simon Petit Chablis
Kr 234,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, light plaster note nose. Fresh acidity, fruity, light bitter notes, some plaster. 85

2014 Billaud-Simon Chablis
Kr 254,90
Pale lemon yellow. Apples, minerals, plaster, leaner nose, fruity. Fresh acidity, apples, lemons, fresh and lively, lemony finish. 87

2014 Billaud-Simon Chablis Tête d’Or
Kr 274,90
Pale lemon yellow. Apples, fruity, minerals, not the most refined bottle. Fresh acidity, ripe, fruity, rounded, yellow fruits, a bit flat. 87

2012 Billaud-Simon Chablis 1er Cru Mont de Milieu
Kr 349,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, minerals, citrus, light floral touch nose. Fresh acidity, playful, lively, detailed, elegant, nuanced, long. Touch nutty finish. 89

2011 Billaud-Simon Chablis 1er Cru Mont de Milieu
Kr 344,90
Pale lemon yellow. Apples, floral, minerals, citrus, fresh and lively nose. Almost flinty. Fresh acidity, fresh, fruity, rounded, elegant, minerals, detailed, somewhat hollow finish, long. 90

2011 Billaud-Simon Chablis Grand Cru Vaudesir
Kr 499,90
Pale lemon yellow. Apples, minerals, flinty, lemons, citrus, some floral notes, detailed nose, nuanced, but not the most intense. Fresh acidity, fresh, fruity, minerals, lemons, plaster, focused, narrower, flinty finish, quite firm. Long. 93

2007 Billaud-Simon Chablis Grand Cru Vaudesir
Kr 509,90
Pale lemon yellow. Apples, lemons, some caramel notes (been opened under coravin for about a week, and seems to have evolved during this time, never had caramel on a Chablis before). Fresh acidity, rounded, apples and citrus, minerals, fresh and lively, long. 92